Wraz z rosnącą świadomością dbania o środowisko, coraz więcej zarówno kobiet, jak i mężczyzn zaczyna zastanawiać się, co znajduje się w składzie produktów pielęgnacyjnych, które stosują na co dzień. Nic zresztą dziwnego w telewizji, Internecie, prasie oraz radiu możemy często usłyszeć o naturalnych szamponach czy kremach pozbawionych zbędnych sztucznych barwników czy też kompozycji zapachowych. Z drugiej strony pojawiają się także reklamy hipoalergicznych dermokosmetyków, czyli produktów dostępnych w sprzedaży w aptekach. Które z nich wybrać? Jak rozpoznać te produkty? Czym one się różnią? O tym dowiesz się z naszego artykułu!
Kosmetyki naturalne, czyli jakie?
Jak sama nazwa wskazuje kosmetyki te powinny mieć naturalne składy, pozbawione barwników, sztucznych i szkodliwych substancji w postaci m.in. silikonów. Powinny być one stworzone głównie z ekstraktów roślinnych i mineralnych. Jednak przed zakupem takich produktów, warto dokładnie zapoznać się z etykietą, ponieważ to, że wyrób jest reklamowany jako pozbawiony pewnych składników pochodzenia chemicznego, nie musi niestety wcale oznaczać, że tak jest. Dlatego należy również sprawdzać, ile dokładnie procent składników nieprzetworzonych znalazło się w danym kremie, balsamie, szamponie czy żelu pod prysznic. Naturalne produkty zawierające wyciągi z kwiatów, nasion, które bogate są w różne drogocenne substancje np. oleje powinny mieć łagodne działanie. Brak zbędnych chemicznych zapychaczy oznacza, że mogą być one odpowiednie dla każdego typu skóry. Oczywiście wiadomo, że każdy z nas reaguje inaczej na dany produkt, dlatego też warto podejść do nich z pewnym dystansem.
Czym są dermokosmetyki?
Często w telewizji czy social mediach możemy usłyszeć wyraz dermokosmetyk. Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, co on oznacza? Może się on kojarzyć z wyrobami przeznaczonymi dla skór problematycznych – wrażliwych, trądzikowych, naczynkowych czy atopowych. Jest to jak najbardziej odpowiednie skojarzenie, jednak nie oznacza to, że nie mogą z tych produktów korzystać także osoby bez problemów dermatologicznych. Są to wyroby tworzone zarówno przez kosmetologów, jak i lekarzy. Dzięki temu w składach kremów czy balsamów znalazły się substancje aktywne biologicznie. Produkty te najczęściej są hipoalergiczne, dzięki czemu chętnie są polecane i wykorzystywane przez osoby z problemami skórnymi. Ich zadaniem jest wsparcie specjalistycznego leczenia zmian pojawiających się na twarzy czy w innych miejscach na ciele. To, o czym warto wspomnieć, to fakt, że te wyroby powstają w warunkach sterylnych podobnie, jak leki. Nie zawierają żadnych sztucznych zapachów, barwników, a także substancji, które były modyfikowane genetycznie. Ich głównym zadaniem jest odbudowa i ochrona bariery hydro-lipidowej naskórka, często zniszczonej przez leki czy czynniki zewnętrzne. Dzięki zawartym substancjom mają zminimalizować uczucie swędzenia i podrażnienia. Są one bezpieczne dla każdego typu cery, dlatego chętnie korzystają z nich również osoby bez problemów skórnych.
Dermokosmetyki a kosmetyki naturalne – jakie są różnice?
Różnice między tymi produktami są znaczące i na pewno nie można stosować ich zamiennie przez wszystkich. To, o czym warto pamiętać, to fakt, że dermokosmetyk może być naturalny, jednak wcale nie musi nim być. Podobnie działa to w drugą stronę. Należy jednak zwrócić uwagę, że aktywne składniki biologiczne mają inne działanie, niż zawarte w produktach wyciągi z kwiatów i różnego typu oleje. Tworzone w sterylnych warunkach wyroby dermokosmetyczne są specjalistyczne, przez co mogą mieć podobne skutki, jak leki. Co więcej, zawarte substancje mają za zadanie szybsze uporanie się z problemami skórnymi, niż w przypadku naturalnych odpowiedników. Decydując się na walkę z niedoskonałościami drogeryjnymi produktami, na takie efekty trzeba będzie poczekać znacznie dłużej.
Co wybrać – dermokosmetyki czy kosmetyki naturalne?
Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od stanu cery. W przypadku, kiedy nie posiadasz problemów skórnych w postaci trądziku, rumienia, łuszczenia czy chronicznego przesuszenia, to możesz wybrać naturalne produkty. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować specjalistycznej pielęgnacji. Nie zaszkodzi ona w żaden sposób cerze, a wręcz dogłębnie ją pobudzi do regeneracji. Jednak w momencie, kiedy posiadasz skórę z powracającymi problemami skórnymi, lepszym rozwiązaniem będzie wybór dermokosmetyków. Mają one bardziej skoncentrowane działanie, przez co może się okazać, że szybciej pomogą w przywróceniu odpowiedniego nawilżenia i odbudowy bariery ochronnej skóry. Oczywiście przypominamy, że w przypadku trądziku, łuszczenia czy rumienia, warto umówić się ze specjalistą w celu dobrania odpowiedniego leczenia uzupełnionego odpowiednią pielęgnacją.