Co dzieje się z wrażliwą skórą po 50+?
Kiedy myślimy o wieku 50 lat, często musimy mówić o wieku pozornym, a nie tylko wieku chronologicznym, zarówno dlatego, że w przypadku niektórych skór menopauza może wystąpić wcześniej, jak i dlatego, że nie wszyscy starzeją się w ten sam sposób. Niektóre osoby mają predyspozycje genetyczne czy hormonalne, ale największy wpływ na stan skóry ma styl życia.
- Ekspozycja na słońce: główny czynnik wpływający na starzenie się skóry. Wpływa zarówno na poziom naskórka, jak i skóry właściwej. Wytwarza plamy oraz przebarwienia, a także zmniejsza zawartość lipidów w skórze. Cera staje się bardziej sucha. Wiadomo również, że światło widzialne przyspiesza starzenie się skóry i pojawianie się wyprysków.
- Sen: Brak wystarczającej ilości snu, zaburza procesy fizjologiczne zachodzące w skórze.
- Stres: Wpływa na starzenie się i patologie dermatologiczne. Permanentny stres wpływa negatywnie na układ odpornościowy i zwiększa stres oksydacyjny.
- Zanieczyszczenia: Osadzają się bezpośrednio na powierzchni skóry. Im większa ekspozycja w środowisku zanieczyszczonym, tym większe starzenie, nadmierna pigmentacja itp.
- Palenie: Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry. Sprawia, że cera staje się żółtawa, sucha i wzmaga zaskórniki.
- Wysokie temperatury: Wpływają na rozszerzenie naczyń: teleangiektazie, zaczerwienienia itp. Pora roku także wpływa na skórę, a nawet może pogorszyć jej funkcję barierową.
- Odżywianie: Istnieje badanie potwierdzające zwiększenie się o +30% zmarszczek u osób, które nie dbają o swoje odżywianie i o 25% więcej zmarszczek u osób, które nie chronią się przed fotoprotekcją.
Objawy skóry dojrzałej po 50 roku życia?
- Mikrokrążenie jest zaburzone. Pojawiają się pajączki naczynkowe, teleangiektazje na twarzy, a także cienie oraz worki pod oczami.
- Pojawiają się nowe oraz pogłębiają się dotychczasowe zmarszczki.
- Brak elastyczności i wiotkość skóry.
- Większe zwiotczenie owalu twarzy oraz powiększony efekt podwójnego podbródka.
- Zmarszczki w okolicy fałdu nosowo-wargowego, są znacznie bardziej zaznaczone.
- Pojawiają się mikropigmentacje oraz plamy przebarwieniowe.
Co jeśli skóra dojrzała jest wrażliwa i podatna na alergie ?
Skóra tego typu jest dużo bardziej reaktywna na bodźce zewnętrzne, ulega większej glikacji i stanom zapalnym. Osoby z taką cerą są bardziej predysponowani do przedwczesnego starzenia się.
Glikacja jest wyzwalana przez czynniki zewnętrzne, takie jak odżywianie. Jest to proces fizjologiczny spowodowany nadmiernym spożyciem cukru (glukozy), który wchodząc w reakcję z białkami skóry (kolagenem i elastyną) rozkłada je, uruchamiając produkcję AGE (Advanced Glycation End Products). AGEs uszkadzają białka w skórze, powodując, że staje się ona sztywna i traci zdolność nadawania jędrności i elastyczności skórze twarzy, szyi oraz dekoltu. Glikacja powoduje zwiotczenie, brak blasku, pogorszenie mikrokrążenia i pogłębienie się bruzd nosowo-wargowych.
Dla kogo to jest dedykowana seria Eternalist A.G.E.?
- Wiek około menopauzalny w celu spowolnienia procesu starzenia się cery.
- Wszystkie osoby posiadające różne rodzaje skóry poszukujące efektu proaging, w tym skóra wrażliwa, skłonna do trądziku różowatego lub naczyniowego.
- Cera z przebarwieniami różnego pochodzenia w celu poprawy kolorytu skóry.
- Dodatkowo profilaktyka od wieku 30 lat w celu prewencji przed pojawieniem się zmarszczek.