Na różnych etapach naszego życia możemy potrzebować różnych dermokosmetyków. Jakich konkretnie? Zależy to nie tylko od czynników zewnętrznych i problemów skórnych, z jakimi się zmagamy, ale też od zmian zachodzących w naszym organizmie. Pielęgnacja skóry dojrzałej u kobiet, które weszły w okres menopauzy, rządzi się swoimi prawami. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, dobierając krem, serum, krem pod oczy oraz inne kosmetyki do codziennego użytku.
Jakie zmiany zachodzą w skórze podczas menopauzy?
Okres przed menopauzą i w jej trakcie to czas intensywnych zmian hormonalnych, które odbijają się także na cerze. Są to rezultaty zupełnie naturalnych procesów, ale i czynników zewnętrznych. Objawy można więc nieco opóźnić poprzez dobranie pielęgnacji odpowiadającej na potrzeby cery – a skóra dojrzała wymaga szczególnej uwagi z wielu względów. Z wiekiem staje się cieńsza (czasem nazywamy ją „pergaminową”), a wskutek zmniejszonej produkcji włókien kolagenowych – również mniej elastyczna. Co więcej, jest bardziej podatna na uszkodzenia i wolniej się goi. Poprzez spadek ilości lipidów zmniejsza się poziom nawilżenia cery oraz ilość wydzielanego sebum, które jest potrzebne do tworzenia ochronnego płaszcza hydrolipiodowego. W związku z tym w okresie menopauzy spada też odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skutkiem innych zachodzących w organizmie zmian w tym okresie może być także utrata owalu twarzy i efekt zapadających się policzków.
Peptydy, czyli składnik potrzebny na zmiany skórne w menopauzie
Peptydy to naturalne białka silnie pobudzające naszą skórę do regeneracji oraz wytwarzania nowych składników .W kosmetykach odpowiedzialne są za spowolnienie procesów starzenia się skóry oraz za utrzymanie jej elastyczności. Osiągają to m.in. poprzez oddziaływanie na fibroblasty, czyli komórki zajmujące się produkcją kolagenu i elastyny. Dbanie o syntezę kolagenu to w okresie menopauzy jedna z podstaw pielęgnacji. Peptydy to substancje przenikające w głębsze warstwy skóry dojrzałej i spowalniają procesy odpowiedzialne za powstawanie zmian takich, jak zmarszczki.
Witaminy dla promiennej cery
Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy powinna także uwzględnić kosmetyki z witaminami C, E i A. Te składniki odpowiadają przede wszystkim za promienny i młodzieńczy wygląd cery dojrzałej. Przykładowo, witamina C i jej pochodne należą do substancji wspomagających redukcję zmian przebarwieniowych poprzez ich rozjaśnianie oraz złuszczanie naskórka. Witamina E uczestniczy z kolei w procesach spowalniających starzenie się skóry. Należy bowiem do grupy przeciwutleniaczy niwelujących wolne rodniki. Poza tym wspomaga także regenerację naskórka oraz łagodzenie podrażnień, co w tym okresie nie pozostaje bez znaczenia – jak wspomniano wyżej, zmiany skórne w menopauzie to m.in. wiotkość i podatność na uszkodzenia.
Retinoidy, nawilżenie i ochrona SPF
Sięganie po pierwsze z wymienionych substancji polecane jest każdemu, kto chce spowolnić starzenie się skóry na twarzy, szyi i pod oczami. Retinoidy zaliczają się do pochodnych witaminy A, jest to między innymi retinol. Dermokosmetyki, które je zawierają, z reguły nie powinny być stosowane na co dzień, chyba, że ich stężenie jest na tyle niskie, że bezpiecznie jest ich używanie każdego dnia do pielęgnacji nocnej.
Niezależnie od tego, czy używamy kremu lub serum z pochodną witaminy A, w pielęgnacji cery dojrzałej koniecznie trzeba uwzględnić ochronę przed promieniami UV. Krem na dzień powinien mieć przynajmniej faktor Spf 30-50 jezeli posiadamy cerę podatną na powstawanie przebarwień. Fotoprotekcja jest etapem pielęgnacji, o którym trzeba pamiętać niezależnie od pory roku i nie tylko w okresie menopauzy. To jedna z najlepszych metod na opóźnienie procesów starzenia się i zapobiegania zmianom takim, jak zmarszczki czy przebarwienia.
Skóra w okresie menopauzy potrzebuje też dogłębnego nawilżenia. W dermokosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej (ale nie tylko) odpowiada za nie przede wszystkim kwas hialuronowy. Składnik ten jest naturalnym budulcem naszej skóry i należy do grupy glikozaminoglikanów, czyli w istocie nie jest kwasem, więc bezpiecznie może być stosowany przez wszystkich niezależnie od typu cery jaką posiadamy.