Czy zauważyłeś kiedyś na swojej skórze zaczerwienienia oraz krostki i grudki? Jeśli tak, być może masz doczynienia z
trądzikiem różowatym. Ta choroba skóry dotyka wielu osób, zwłaszcza tych o delikatnej, płytko unaczynionej cerze. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią radzić oraz jaka jest wymagana specjalna pielęgnacja.
Czym jest trądzik różowaty i dlaczego się pojawia?
Jest to przewlekła choroba skóry, której dokładna przyczyna nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że może być
związana m.in. z genetyką oraz zaburzeniami naczyniowymi. Często występuje u osób o jasnej karnacji oraz mających skłonności do rumienia. Trądzik różowaty objawia się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, które może występować na twarzy, szyi, dekolcie oraz ramionach. Często towarzyszą mu także krosty i grudki, które mogą być bolesne. Należy zaznaczyć, że występuje w różnych postaciach – od łagodnych przypadków po bardzo zaawansowane. Wiele czynników zewnętrznych w tym dieta może mieć również wpływ na intensywność zmian skórnych. Niektóre produkty spożywcze mogą wywoływać lub nasilać zaczerwienienie cery. Wśród nich można wymienić m.in. alkohol, ostre przyprawy, kawę, herbatę czy potrawy bogate w tłuszcze nasycone. Kolejnym czynnikiem wpływającym na nasilenie objawów trądziku różowatego jest stres. Warto więc zadbać o odpowiednią higienę życia zapewniając sobie relaks oraz wyciszenie. Regularne ćwiczenia fizyczne czy techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji stresu i tym samym złagodzeniu objawów choroby.
Kiedy najczęściej pojawia się trądzik różowaty?
Trądzik różowaty zazwyczaj pojawia się po 30 roku życia. Częściej cierpią na niego kobiety. Początkowo może wystąpić rumień, który po pewnym czasie ustępuje. Największe nasilenie ma miejsce w przypadku osób mającym około 40 do 60 lat. Wcześniej wymienionym oznakom może
towarzyszyć również pieczenie oraz swędzenie. W przypadku nasilonych objawów trądziku różowatego dermatolog może zalecić stosowanie leków doustnych lub maści. Leczenie takie może trwać kilka tygodni, a czasami
nawet miesięcy.
Czy trądzik różowaty wymaga specjalnej pielęgnacji?
Tak, kosmetyki powinny być dobrane do tego rodzaju zmian. Ponadto ważną kwestią jest unikanie mocnego pocierania
twarzy oraz nie stosowanie mocnych peelingów. Używane na codzień artykuły pielęgnacyjne – powinny być przede wszystkim łagodzące i nawilżające. Wskazane jest stosowanie produktów, które nie podrażnią skóry, czyli nie mają w składzie m.in. alkoholu. Osoby z trądzikiem różowatym powinny szczególnie dbać o ochronę przed słońcem. Promieniowanie UV może bowiem nasilać objawy choroby. Dlatego warto stosować kremy z wysokim filtrem UV. Zaleca się również dostosowanie temperatury wody, którą myje się twarz – najlepiej sprawdzi się letnia, aby dodatkowo nie podrażniać skóry zbyt dużymi wachaniami temperatur, po umyciu, należy również delikatnie osuszyć cerę.
Dermokosmetyki AR Anti-Redness czyli przeciw zaczerwienieniom – wsparcie dla skóry z trądzikiem różowatym.
W przypadku wystąpienie tego rodzaju zaczerwienienia powinniśmy dobrać odpowiednią, łagodną, a zarazem mocno nawilżającą pielęgnację, która pomoże w regeneracji skóry z trądzikiem różowatym. W tym celu warto poznać kolekcję dermokosmetyków Sensilis z oznaczeniem linii AR.
Sensilis Płyn micelarny AR
Podstawa pielęgnacji to produkty do mycia twarzy, warto przy skórze z zaczerwienieniem zastosować płyn micelarny, który skutecznie zmywa makijaż, oczyszcza, a najważniejsze pielęgnuje wrażliwą cerę. Składniki aktywne skutecznie niwelują rumień oraz wzmacniają naturalny mikrobiom skóry.
Sensilis Photocorrection AR
Pielęgnacja na dzień, powinna opierać się na kremie wzmacniającym cerę z funkcją fotoochrony. Kojący krem z filtrem SPF50 chroni przed Słońcem, a jego składniki tj. komórki macierzyste oraz izokwercytyna wzmacniają cerę naczyniową i ujędrniają ją.
Sensilis Upgrade AR
Krem stworzony z myślą o potrzebach skóry wymagającej nawilżenia i liftingu, idealny w przypadku cery z problemami naczyniowymi oraz wrażliwej, do stosowania na dzień i na noc. Specjalna formuła przeciwzmarszkowa skutecznie poprawia owal twarzy, zapewniając efekt wyciszenia rumienia.
Sensilis Skin Rescue serum S.O.S
Niezawodnym produktem uzupełniającym pielęgnację jest poprawiające kondycję skóry kojące serum. Każda osoba szukająca ratunku dla swojej cery, powinna stosować ten ultralekki produkt zawierający niacynamid, pantenol oraz kompleks 5 czynników wzrostu stymulujące odbudowę podrażnionej skóry.
Obserwuj i reaguj na nasilenie objawów.
Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz dostosowania stylu życia. Ważne jest unikanie czynników nasilających nadreaktywne reakcje skórne, takich jak słońce czy stres, a także stosowanie delikatnych dermokosmetyków. W przypadku nasilonych objawów zalecane jest udanie się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Add comment