W owocach, warzywach i zbożach kryje się wiele wartości odżywczych dla naszego organizmu. O większości witamin w nich zawartych doskonale wiemy. Jednak czy słyszałaś o tym, że w otrębach, pomidorach czy marchewce znajduje się substancja, która ma właściwości antybakteryjne, łagodzące, a także przeciwzapalne? Chodzi o kwas ferulowy będący silnym przeciwutleniaczem, neutralizującym wolne rodniki. Antyoksydant ten oprócz działania wzmacniającego organizm ma także istotne właściwości stymulujące naszą skórę do regeneracji. Zadaniem tej substancji jest pobudzenie syntezy włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność skóry.
Gdzie stosuje się kwas ferulowy?
Za sprawą wymienionych właściwości znalazł on zastosowanie w specjalistycznej kosmetyce. Chętnie dodaje się go do różnego rodzaju mocniej działających produktów, chociażby do Supreme Booster FeCe czy serum w postaci ampułek Sensilis Upgrade. Wiele produktów z tą substancją przeznaczona jest do cery dojrzałej. Jednak należy również pamiętać, że osoby z trądzikiem również mogą korzystać z różnego rodzaju dermokosmetyków, w których zawarty został kwas ferulowy. Uważa się, że dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym będzie dobrym wsparciem w trakcie walki z zaskórnikami czy też
przebarwienieniami.
Używany jest także w gabinetach kosmetycznych w trakcie takich zabiegów, jak peelingi kwasowe czy też mezoterapii bezigłowej.
Naturalny filtr przeciwsłoneczny w dermokosmetykach
To, o czym warto wiedzieć, to fakt, że kwas ferulowy jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Chroni naskórek przed działaniem szkodliwego promieniowania UVA (320 – 340 nm) oraz UVB (280 – 320 nm). W związku z tym dermokosmetyki z wysoką zawartością tej substancji mogą być stosowane przez cały rok, a szczególnie mocno wiosną i latem, kiedy słońce jest najbardziej szkodliwe dla naszej skóry.
Przeciwwskazania
Należy jednak pamiętać, że może on wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego też przed rozpoczęciem kuracji dermokosmetykami warto sprawdzić, czy nie doszło do podrażnienia czy zaczerwienienia skóry po pierwszym kontakcie z tą substancją. Nie powinny stosować jej kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby przyjmujące leki, które w swoich składzie posiadają witaminę A lub jej pochodne.