W celu spowolnienia procesów starzenia się skóry wiele kobiet szuka rozwiązań nie tylko w kosmetykach do codziennej pielęgnacji, ale i w zabiegach medycyny estetycznej. W gabinetach dermatologicznych i kosmetologicznych przeprowadzane są różne procedury – niektóre z nich mają na celu pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, inne powodują złuszczanie się martwego naskórka, a jeszcze inne niwelują przebarwienia oraz poprawiają koloryt cery, dzięki czemu ta wygląda młodziej.
Należy jednak pamiętać, że jeden przeprowadzony zabieg medycyny estetycznej nie odmieni stanu skóry jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wręcz przeciwnie – cera poddana silnemu działaniu kwasów lub lasera frakcyjnego wymaga specjalnej pielęgnacji nawet przez kilka tygodni po procedurze. Ta powinna obejmować stosowanie środków o działaniu nawilżającym, łagodzącym i wspierającym procesy regeneracji naskórka, a także ochronę przeciwsłoneczną.
Dlaczego odpowiednia pielęgnacja po zabiegach jest tak ważna?
Między innymi dlatego, że wspiera regenerację skóry po tym, jak ta została poddana działaniu lasera lub silnych preparatów złuszczających. Czasami zabiegi medycyny estetycznej polegają na kontrolowanym wykonywaniu na skórze mikrouszkodzeń – takie działanie mają na przykład wspominane już lasery, ale też mezoterapia. W przypadku zabiegów z kwasami doprowadza się z kolei do intensywnego złuszczania się naskórka, a nowo odsłoniona warstwa jest bardzo delikatna i wrażliwa nie tylko na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, ale także na działanie promieniowania UV. Za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji można przyspieszyć jej regenerację, a także zapewnić sobie ochronę przed różnymi szkodliwymi czynnikami, które utrudniają gojenie.
Jakie kosmetyki wspierają regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej?
Najczęściej zależy to od rodzaju przeprowadzonej procedury i indywidualnego stanu skóry pacjentki, a odpowiednie dermokosmetyki oraz sposób pielęgnacji cery wskazuje lekarz. Działanie przyspieszające gojenie mają na przykład produkty zawierające naturalne ekstrakty roślinne. Najczęściej stosowane są w dermokosmetykach Centella asiatica, u nas znana jako wąkrota azjatycka, Ginkgo biloba czyli miłorząb japoński lub rumianek. Wymienione składniki aktywne cenione są za swoje właściwości regenerujące oraz przeciwzapalne– korzysta się z nich nie tylko w branży beauty, ale i w farmaceutyce, gdzie często są składnikami maści np. na blizny, rany itp. Z kolei witamina K oraz C, odgrywają rolę w procesie krzepnięcia krwi oraz wzmacniają ściany naczyń kapilarnych w skórze, po procedurach medycyny estetycznej wspierają wchłanianie się siniaków i poprawiają koloryt skóry.
Inną substancją, która często pojawia się w kosmetykach do pielęgnacji pozabiegowej, jest pantenol. Znany przede wszystkim dzięki łagodzeniu oparzeń słonecznych, potrafi też ukoić cerę, która została poddana działaniu lasera, mezoterapii lub kwasu. To właśnie takie składniki znajdziesz w naszym serum Sensilis Skin Rescue S.O.S. – preparacie stworzonym z myślą o potrzebach skórnych, które korzystają z dokonań medycyny estetycznej. W regeneracji ważne jest również dbanie o optymalny poziom nawilżenia skóry. Pomagają w tym zawarte w serum kwasy: mlekowy i hialuronowy. Formuła dermokosmetyku uzupełniona jest także w kompleks pięciu czynników wzrostu EGF. To substancje naturalnie występujące w ludzkim organizmie, które biorą udział w procesach odnowy skóry, a do tego stymulują produkcję kolagenu oraz elastyny.
Dbaj o skórę na co dzień
Pielęgnacja po zabiegach medycyny estetycznej obejmuje nie tylko stosowanie dermokosmetyków łagodzących i wspomagających regenerację naskórka. Poza nimi powinna uwzględniać także codzienną rutynę oraz zmianę pewnych zachowań – choćby tylko na jakiś czas. Przykładowo często przez kilka dni po mezoterapii lub zabiegu z użyciem kwasów nie można w ogóle nakładać makijażu. Powinno się także unikać męczącej aktywności fizycznej, aby nie dopuścić do zwiększenia zaczerwienienia lub podrażnienia skóry.
W fazie regeneracji należy przemywać skórę wyłącznie łagodnymi płynami, wykluczone jest natomiast stosowanie peelingów, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Podstawą pielęgnacji – nie tylko po zabiegach medycyny estetycznej, ale przez cały rok – powinna być fotoprotekcja. Stosowanie kremów z wysokim filtrem zabezpiecza wrażliwą na uszkodzenia cerę i samo w sobie spowalnia procesy starzenia się skóry. Kremy z filtrem SPF 50 z serii Sensilis Photocorrection dodatkowo zawierają składniki podtrzymujące efekty po przeprowadzonych zabiegach gabinetowych.