W dzisiejszych czasach, życie jest bardzo szybkie, a co za tym idzie, także stresogenne. Efekty działania stresu odczuwamy na płaszczyźnie emocjonalnej, ale także naszego ciała. Osłabiony organizm daje o sobie znać przede wszystkim na naszej cerze, która staje się szara, zwiotczała, a czasami też przesuszona. Pojawiają się zmiany skórne, a dotychczasowe przebarwienia stają się bardziej widoczne. Na takiej cerze gorzej wygląda też makijaż. Jak sobie z tym radzić? Wielu problemów pozbędziemy się dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji, lecz na pierwszym miejscu kluczowym działaniem prewencyjnym, będzie unikanie czynników stresujących.
Jak stres odbija się na skórze?
Wspomnieliśmy już o przesuszeniu, widocznym zmęczeniu czy skłonności do wyprysków. Cera na stres może reagować także poprzez zwiększoną wrażliwość, uczucie świądu lub pieczenia. Uszkodzeniom ulega ponadto płaszcz hydrolipidowy, czyli główna bariera ochronna skóry, odpowiadająca zarówno za jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, jak i promienny, jędrny wygląd. Cera jest więc bardziej narażona na urazy. By „ratować” uszkodzoną barierę, organizm zaczyna produkować nadmierne ilości łoju, czego efektem jest nasilenie się trądziku. Zaskórniki to też skutek zwiększonej pracy nadnerczy, wytwarzających androgeny.
Dodatkowo daje o sobie znać hormon stresu — kortyzol, który prowadzi do redukcji syntezy kolagenu. Proces ten powoduje zmniejszonie elastyczności skóry oraz spadek jej gęstości. Stres odciska piętno na naszej cerze również w formie zmarszczek. Powody są proste – pod wpływem zdenerwowania częściej marszczymy czoło i brwi, zaciskamy usta oraz mięśnie twarzy.
Silny i długotrwały stres może także nasilać objawy wiele poważniejszych dermatoz, np. łuszczycy. Takie schorzenia niestety trudno załagodzić tylko za pomocą dermokosmetyków — konieczna jest wtedy konsultacja lekarska, podczas której specjalista wskaże zarówno odpowiednie leki, jak i metody pielęgnacji, które nie zaognią dodatkowo problemu.
Jak zmniejszyć oznaki stresu na skórze?
Długotrwały, przewlekły stres jest więc dla naszej cery bardzo szkodliwy. Jak radzić sobie z jego objawami? Najlepszym – a zarazem najtrudniejszym – sposobem na zniwelowanie jego oznak na skórze, jest ograniczenie jego przyczyn. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a w wielu sytuacjach konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z problemami skórnymi można jednak poradzić sobie za pomocą odpowiednio dobranej pielęgnacji. Na tym etapie bardzo ważne jest dostarczanie skórze potrzebnych jej składników. Warto położyć nacisk na relaks, sport i czas tylko dla siebie np. delikatny masaż twarzy poprawia nastrój i pomaga ukoić nerwy.
Dermokosmetyki poprawiające stan skóry
Podczas walki z oznakami stresu najlepiej postawić na kosmetyki, które dobrze nawilżą i odżywią naszą cerę. Skóra wrażliwa, zwiotczała oraz ziemista może potrzebować emolientów i składników łagodzących stany zapalne, które poprawią jej stan i koloryt, a także uregulują pracę gruczołów łojowych. Dużą dawkę właśnie takich substancji zawiera maseczka Hydra Essence od Sensilis –regenerujący dermokosmetyk o kremowej aksamitnej konsystencji, który należy stosować 1-2 razy w tygodniu. Grubą warstwę takiej maski nałóż na skórę i pozostaw ją na co najmniej kwadrans. Daj składnikom czas na wchłonięcie się. Dodatkowo przed nałożeniem maski warto wykonać złuszczający peeling. Czarny peelig z gamy Sensilis świetnie oczyszcza oraz daje efekt mikrodermabrazji na naszą cerę, przy czym jest doskonały nawet dla skóry wrażliwej. Na co dzień nie zapominaj zaś o łagodnym oczyszczaniu i stosowaniu kremu odpowiednio dobranego do swojego rodzaju cery.
Rutyna pielęgnacyjna sposobem na małe przyjemności
Długotrwały stres znacznie odbija się na wszystkich aspektach naszego życia. To właśnie wtedy szczególnie ważne jest dbanie o cerę. Nie tylko ze względu na sam jej wygląd, ale i z uwagi na nasze samopoczucie. Chwila dla siebie, zarezerwowanie czasu na przyjemną, relaksującą pielęgnację może po prostu poprawić nam nastrój i sprawić, że przez moment skupimy się na czymś innym niż na trapiących zmartwieniach. Pielęgnacja cery – dokładne oczyszczanie, delikatny masaż czy też nałożenie kojącej maseczki – nie powinna być wykonywana z obowiązku, lecz raczej z czystej przyjemności. Poprzez relaks również niwelujemy negatywne skutki stresu. Warto uwzględnić jak najwięcej czasu na właśnie taką formę odprężania się.