Melanina jest pigmentem, który jest wydzielany przez organizm w skórze w celu ochrony przed promieniowaniem UV, który odpowiada za nasz kolor cery oraz włosów. Dzięki niej możemy też cieszyć się ładną opalenizną. Zasada jest jednak prosta – zaburzenia w produkcji melaniny mogą skutkować powstawaniem przebarwień. Do nieprawidłowości w procesie jej wytwarzania prowadzą różne czynniki, a skutkiem są plamy i kropki o ciemniejszym zabarwieniu, które odznaczają się od pozostałych obszarów na skórze.
Jak powstają przebarwienia na skórze?
Do zmiany kolorytu skóry może dojść z wielu przyczyn, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Bardzo często przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na słońce. Wiemy już, że melanina produkowana jest przez nasz organizm w celu ochrony przed promieniowaniem UV. Jeśli jednak zbyt długo wystawimy się na jego działanie, znacznie zwiększy się też jej produkcja. Efekty w postaci ciemniejszych plam możemy wtedy zauważyć nie tylko na twarzy, ale i na innych obszarach ciała, które nie były zakryte ubraniem.
Przebarwienia pozapalne, hormonalne i inne.
Inną przyczyną zmiany kolorytu są stany zapalne np. trądzikowe na skórze. Plama pigmentacyjna powstaje najczęściej w wyniku nieprawidłowego usunięcia wykwitu – na przykład poprzez jego wyciśnięcie, przez które naruszamy skórę. W miejscu zaskórnika zostaje ślad, najczęściej w kolorze czerwonym, różowym lub jasnobrązowym.
Do zakłóceń w produkcji melaniny dochodzi także wskutek zmian hormonalnych, najczęściej związanych z ciążą lub przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych. Taka nieprawidłowa pigmentacja może jednak zniknąć samoistnie, gdy gospodarka hormonalna powróci do swojego naturalnego stanu. Zmiana kolorytu może być też wynikiem naturalnych procesów starzenia się skóry, a także oznaką wejścia w okres menopauzy. Niezależnie od przyczyny, z ciemniejszymi plamami można uporać się dzięki codziennej pielęgnacji.
Seria Sensilis D-Pigment – sposób na walkę z przebarwieniami na skórze
Dzięki dermokosmetykom od marki Sensilis z przebarwieniami można walczyć zarówno w dzień, jak i podczas wieczornej pielęgnacji. Produkty o działaniu ukierunkowanym na redukcję przebarwień i wyrównanie kolorytu należą do serii D Pigment. W jej skład wchodzi lekki krem-pianka na dzień Photocorrection D-pigment, który może posłużyć za bazę pod makijaż, a także za ochronę przeciwsłoneczną — jest to kosmetyk z SPF 50. Składnikiem aktywnym jest w nim tetraizopalmitynian askorbylu, który jest jedną z najskuteczniejszych form witaminy C, wspierającą proces rozjaśniania skóry. Nakładamy go na twarz, szyję oraz dekolt.
Do serii D Pigment należy także bardziej treściwy krem przeciw przebarwieniom na noc. Ze względu na intensywne działanie powinno stosować się go co drugi dzień do momentu, aż nasza cera przyzwyczai się do jego działania. Można nanieść go na całą twarz lub jedynie na obszary odróżniające się kolorytem od reszty skóry. Skład kremu oparty jest na kwasach PHA, które przyczyniają się do rozjaśnienia cery i zmniejszenia widoczności przebarwień. W dermokosmetyku znajdziemy również alfa-arbutrynę o właściwościach rozjaśniających, która pozyskiwana jest w sposób naturalny z rośliny o nazwie Mącznica lekarska.
Serię D-Pigment uzupełnia serum ATX-B3 przeznaczone do regularnego stosowania rano oraz wieczorem. Znajdziemy w nim zarówno składniki prowadzące do redukcji przebarwień, jak i substancje wspierające prawidłowe odżywienie oraz regenerację naskórka, aby cera szybciej odnowiła się. Wysokie stężenie 10% niacynamidu powoduje, że przebarwienia rozjasniają się oraz skutecznie ujędrnia cerę poprzez stymulowanie wytwarzania kolagenu.
Pielęgnacja ukierunkowana na wyrównanie kolorytu
Przebarwienia na skórze to problem, z którym boryka się wiele osób. Mogą one posiadać różną etiologię. W wielu przypadkach można skutecznie zmniejszyć ich widoczność dzięki dobrze dobranej pielęgnacji, bez uciekania się do inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Substancje takie jak niacynamid, kwasy PHA czy też pochodne witaminy C dobrze radzą sobie z redukcją ciemniejszych plam. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że cera z przebarwieniami nie lubi nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Konieczne jest w takim przypadku stosowanie fotoprotekcji – kremy z filtrem nie tylko wspierają działanie kosmetyków redukujących przebarwienia, lecz także zapobiegają powstawaniu kolejnych plam.